BİLSEM Üstün Yetenekli Öğrenci Tanılamaları Başlıyor! Eğitim, Eğitim Gündemi, Köşe Yazıları

üstün zeka

Bilim ve Sanat Merkezi Nedir?

Bilim ve Sanat Merkezi; Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanımını sağlamak amacıyla açılan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim kurumudur.

“BİLSEM” Nedir?

Bilsem, Bilim ve Sanat Merkezinin kısa yazılışıdır.

BİLSEM’e Öğrenci Nasıl Alınır?

BİLSEM’e seçilecek öğrenciler,  yapılacak tanılama sürecinden sonra belirlenir.

 

Tanılama Nedir?

Tanılama; öğrencilerin yeterliliklerinin, neyi ne derece yapabildiklerinin uzmanlar tarafından, belirlenmiş ölçme araçlarıyla tespit edilmesidir. BİLSEM tanılaması ise BİLSEM’e kayıt hakkı kazanacak veya okullarında destek eğitim odasında destek eğitimi alacak üstün yetenekli öğrencileri belirlemek üzere yapılan üç aşamalı bir çalışmadır.

   1.Aşamada öğrenci okulundaki sınıf öğretmeni tarafından BİLSEM’e aday gösterilir. Aday gösterilen öğrencilerin gözlem formları tanılama komisyonunca puanlanarak 1. aşama teste (Genel Grup Testi) girmeye hak kazanan öğrenciler belirlenir.

   2. Aşamada aday gösterilen öğrenciler temel yeteneklerinin tespit edileceği teste (Genel Grup Testi)  tabi tutulur. Bu testte belirlenen performansı gösteren öğrenciler;

3. Aşamada zihinsel yetenek ve resim, müzik yetenek alanlarından  “bireysel incelemeye” alınırlar.

Elde edilen bütün sonuçlar değerlendirilir ve BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile okullarında üstün özellikler gösterdikleri alanlardan destek eğitimine alınacak öğrenciler belirlenir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı için BİLSEM’lerde eğitim görecek çocukların tanılaması için ilgili müdürlüklere yazı gönderdi. Bu kapsamda okullar mart ayı içinde kendi sınıflarında üstün yetenekli olduklarını düşündükleri öğrencileri tanılama için Rehberlik ve Araştırma merkezlerine yönlendirecek Nisan ayında grup testleri yapılacak, Mayıs-Ağustos aylarında ise 3. aşama incelemeleri gerçekleştirilerek anlatılan aşamalara göre BİLSEM’e katılacak öğrenciler belirlenecektir.

Sınav takvimleri ve sonuçlarını e-zeka.net’i twitter ve facebook sayfamızdan takip ederek de öğrenebilirsiniz.                           

 

  e-zeka.net

BİLSEM Üstün Yetenekli Öğrenci Tanılamaları Başlıyor!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Son Yorumlar

  1. Derya

   Merhaba engin,benim kuzımda resim bölümünü kazandı fakat hala arayan olmadı.rica etsem merkezin telefonunu yazabilirmisiniz,yada kayıt için nasıl bir yol izleyeceğim biraz bilgi verirmisiniz?

 1. biri

  Ben de bu sınava gireceğim. Arkadaşım 8 dakikada 40 soru çözmemiz lazım dedi. Çok endişelendim. Lütfen yardım edin. Sınav kaç dakika ve kaç soru var

 2. ALKIM İLKBAHAR

  Aynen bide ben Giresun’da oturuyorum. Burada ki BİLSEM ‘ de annem müzik öğretmeni yani ben müziği kolayca kazanabilirim tabii genel yetenek, matematik ve Türkçe derslerini kazanabildiysem ve kazandığımı sanmıyorum aşırı zordu 🙁

 3. Emel kaya

  Benim kızım 4. Sınıf öğrencisi ram sınavını kazandı ve destek eğitim derslerini alıyor,bizde bilsem sınavına katılacaktık ama sınıf öğretmenimiz sisteme kızımın adını girmeyi unutmuş çok üzüldük şimdi ne yapmalıyız

 4. yıldız

  Bu sorularla müzik ya da resimden 2. Aşamaya geçileceğine nasıl karar veriliyor.Benim kızımın sınıfında düşük puan alan bir arkadaşı müzikten değerlendirmeye hak kazandınız yazıyor bizim 40 puan daha fazla ama birşey yazmıyor.Bilgi verebilirseniz çok seviniri.

 5. hakan koç

  oğlum ikinci sınıftan girdi ve sınavdan 180 puan aldı. tam puanı bilen varmı ve son aşamada ne gibi testler uygulanıyor.

 6. asyaa

  Benim kizimda yarin genel yetenek ten girecek ..2.sinif ogrencisi ..
  Acaba kac dak suruyor sozel derken tek tek mi aliniuor ogrenciler sinava

 7. Yusuf

  Ya arkadaşlar 6. Sınıflar için yapıalcak olan sınavlar varmıdıor? D.bakırda birinci oldum sınavda Oluyorsa ne zaman olur? sınavlar

 8. HÜSEYİN

  BEN BİLSEM ÖĞRENCİSİYİM. tüm genel yetenek olarak kazandım 2 sınıfta sınava girmiştim.
  şuan arkadaşlarımdan bir adım öndeyim 6 sınıfa gidiyorum 9 sınıf konuları işliyoruz. bizler küçük bilim adamlarıyız gelecek bizim elimizde.

  1. Derya

   Hüseyin merhaba,gurur duy kendinle:-))benim kızımda bu sene kayıt olacak , yerleri nerede ve nasıl kayıt yaptırıyoruz bana biraz bilgi verebilirmisin lütfen ve varsa bilsemin tel nosunu paylasabilirmisin,tesekkürler…

Bir yanıt bırak

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.