Zeka Küpü Algoritması (Videolu Anlatım)

Zeka küpleri, sabır küpü, sinir küpü, rubik küp olarak da adlandırılır. Çok farklı versiyonlarının olmasına rağmen en yaygın olanı 3x3x3 olanıdır. Küpün her ayrıtı farklı bir renkten oluşmaktadır. Beyaz, Kırmızı, Yeşil, Mavi, Turuncu ve Sarı.

Karışmış bir küpü düzenlemek için günlerini harcayıp sinir olan çok olmuştur 🙂 Şimdi sizlerle 3x3x3lük rubik küpün çözümünü paylaşacağız. Unutmayın ki bu bir geometrik şekildir. Geometrinin/Matematiğin girdiği yerde ise düzen vardır. Belirli kurallar uygulandıktan sonra matematiğin üstesinden gelemeyeceği bir problem yoktur. Biz bu belirli kuralların peş peşe uygulanmasına algoritma diyoruz. Farklı bir deyişle: Problemi çözebilecek formüller grubuna algoritma denir. Başka bir yazıda algoritmayı daha geniş tanımlarız. Şimdi konumuza geri dönelim. Aşağıdaki 3 video rubik kübün çözümünü çok güzel anlatmış.  Saniyeler içinde çözenlere bakar ve nasıl yaptıklarını merak ederdim. Eğer sizde merak ediyorsanız aşağıdaki videolar tam size göre. İyi seyirler.

NOT: Videoları aşağıdaki linkleri tıklayarak izleyebilirsiniz…

Rubik Küp Çözüm Videosu | 1. Kısım

Rubik Küp Çözüm Videosu | 2. Kısım

Rubik Küp Çözüm Videosu | 3. Kısım

Bu videoları hazırlayan HAKANİSHCAN’a teşekkür ederiz.

E-Zeka.Net

Son Yorumlar

  1. ksndkdn

    Ben hiçbir şey anlamıyorum, günlerdir uğraşıyorum ama en ufak bir ilerleme bile yok, delireceğim artık :((

  2. jiyan

    abi anlatim icin eywallah ama bnce bu zeka kupu kadar bos ve bunun icin (ben dahil) ugrasack kadar issizlere nedenilir bilmiomiom

Bir yanıt bırak

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.