Efeler Diyarından Zeybek ve Anadolu Filarmoni Orkestrası

Kerimoğlu Zeybeği

Anadolu Filarmoni Orkestrasından 2 güzel gösteriyi paylaşıyorum. Efeler diyarından diyorum çünkü bu orkestradan iki tane zeybek müziği dinleyeceksiniz. Kerimoğlu Zeybeği ve Feraye Zeybeği. İkisini de çok güzel sunmuşlar seyirciye. Anadolunun kokusunu alabileceğiniz bir filarmoni orkestrası.
Konseri dinlemeye gidiyorum. Afişinde Anadolu Filarmoni Orkestrası yazıyor. Böyle afilli ismini görünce tamam klasik müzik dinleyeceğim edaları içinde salona giriyorum. Yerime büyük bir titizlikle oturup arkama yaslanıyorum. Muhteşem bir orkestra karşımda duruyor. Öncelikle klasik müziklerde gözler kapalı kendimi dinliyorum. Daha sonra tasavvufla ruhumun dinlendiğini hissediyorum. Türkülerimizin sesi duyuluyor. Yüzüme bir gülümseme ilişiyor. O zaman anlıyorum neden Anadolu Filarmoni Orkestası olduğunu. Uzun havasız olmaz tabii 🙂 Asıl kendimi orkestranın ritmine bıraktığımı Zeybek Dansı bittiğinde anladım. Salonun verdiği ağırlık kalkmıştı üzerimden. Zurnanın sesiyle başladı herşey. Gözlerim bu sefer kendiliğinden kapanmıştı. Zurnayı orkestra takip etti. Ardından zeybek oynayan bir yiğit çıktı sahneye. Feraye derken, Kerimoğlu derken gür sesiyle solist sanki denizler kabarıyordu. Gururla çoşku karışıverdi içimde…
Konserden çıkarken batıymış, doğuymuş, klasikmiş dediğimi hatırlamıyorum. İşte Anadolu Müziği işte Zeybek demişim. Orkestranın kültürümü harmanladığı tınılar kulaklarımdan çıkmıyordu.

Feraye Zeybeği

Görüntüler Salihli Belediyesi Tiyatro Salonundaki Konsere aittir.

Fatih ÇÖREKÇİ Yazar

Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Türk İşaret Dili (ilk seviye) kursuna gittim. 2005 Kadıköy TKY çalışmaları paylaşım toplantısında 3.lük ödülü alan ekipte yer aldım. Hobi olarak bilişim yazarlığı ile uğraşıyorum. Bilgisayar ile ilk lise dönemlerimde tanışma fırsatı yakaladım :) Yazılıma Q-Basic ile başlamıştım. İlk katıldığım proje pansiyon yemekhanesi gıda takip programıydı. İleri düzey Excell Makroları (VB), OOP, C++, VisualBasic, Veritabanı(MsSQL, MySQL), PHP, JQuery, CSS, MVC frameworkleri ve biraz da JavaSE8 ile haşır neşir oldum. PDR, insan davranışları, işitme engelliler, beden dili, matematik, istatistik, bilgisayar yazılımcılığı ilgi alanlarımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.