Kurban Bayramı Yaklaşırken…

2011 yılı Kurban Bayramı Ne Zaman?
Kurban Bayramı 6 Kasım 2011 Pazar günüdür. Dini bayramlarımızdan Kurban bayramı 4 gündür.
Kurban Nedir?/Ne Değildir?
Kurban bayramına yaklaştığımız bu günlerde bazı hatırlatmalarda bulunmak istedik. Kurban bayramı ülkemizde pek de hoş olmayan görüntülerle hatırlanmaktadır. Acemi kasapların hastaneleri doldurmaları, kaçan danaların sokakları arenalara çevirmesi, uygunsuz ve sağlıksız ortamlarda hayvan kesimleri, bayram tatili dönüşü trafikte can verenlerin haberleri hafızamıza kazınanlardan bazılarıdır. Belediyeler ve emniyet mensupları başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar, bu tür olayların yaşanmaması için her sene Kurban Bayramı için özel tedbirler almaktadır.  Bu yıl aynı tablolarla karşılaşmamayı diliyoruz.

Bunun içinde toplum olarak her bir vatandaşın bilinçlenmesi gerekmektedir. Kurban bayramının manevi değerini iyi kavramamız, düşünmemiz ve uygulamaya dökmemiz gerekir. Yoksa çoluk çocuk bayramda et yesin(!) Başkasının eline bakmasın… diye kesilen hayvanların bir kıymeti kalmayacaktır. Unutmayalım ki kurban; Allah rızası gözetilerek yerine getirilmesi gereken bir dini vecibemizdir.

 Üzerime düşen dini görevi yerine getiriyorum diye sokakları kan revan içinde bırakmanın maneviyatla hiçbir bağlantısı yoktur. Önce adaba uygun olarak kurban kesmenin veya kestirmenin ödevleri öğrenilmelidir. Daha sonra kurban bayramının faziletlerinin neler olduğu ve bayramda nelerin yapılıp yapılamayacağını bilmek gerekir.

Kurban Bayramına kadar, bayram bilincini arttırmak için “Kurban Bayramı” makalelerimizi okurlarımızla paylaşacağız.

Fatih ÇÖREKÇİ Yazar

Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Türk İşaret Dili (ilk seviye) kursuna gittim. 2005 Kadıköy TKY çalışmaları paylaşım toplantısında 3.lük ödülü alan ekipte yer aldım. Hobi olarak bilişim yazarlığı ile uğraşıyorum. Bilgisayar ile ilk lise dönemlerimde tanışma fırsatı yakaladım :) Yazılıma Q-Basic ile başlamıştım. İlk katıldığım proje pansiyon yemekhanesi gıda takip programıydı. İleri düzey Excell Makroları (VB), OOP, C++, VisualBasic, Veritabanı(MsSQL, MySQL), PHP, JQuery, CSS, MVC frameworkleri ve biraz da JavaSE8 ile haşır neşir oldum. PDR, insan davranışları, işitme engelliler, beden dili, matematik, istatistik, bilgisayar yazılımcılığı ilgi alanlarımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.