Mercedes Geleceğin Tırı 2025 Mercedes Future Truck 2025

Mercedes-Benz Kamyon Gelecek 2025 (Mercedes-Benz Future Truck 2025) profesyonel sürüş için verimlilik, güvenlik, yol, trafik ve ağ altyapısı için bir devrim, ve karayolu taşımacılığı sektörü için bir devrim yaratıyor. Bu yeni bir kamyon değil, geleceğin birbirine ulaşım sisteminde temel unsurdur. Bu kaynakların korunmasına ve her türlü emisyonlarını azaltmak için Daimler Trucks tarafından “Geleceğe Ulaşımı Şekillendirme” girişiminin bir parçası olarak geliştirilmektedir. Diğer amaçlar trafik güvenliği mümkün olan en yüksek düzeyde sağlamak için ve ısmarlama araç ve servis çözümleri için oldukça akıllı veri yönetimi ve altyapıyı sunuyor.
Prototip olarak tasarlanan araç, geçtiğimiz yaz Magdeburg, Almanya A14 otoyolunun bir bölümünde gerçekçi trafik durumlarında 80 km/saate kadar “Mercedes-Benz Future Truck 2025” heyecan verici yeteneklerini gösterdi. Şimdi aynı aracın heyecan verici dış ve iç donanımı beğeniye sunuldu.

Otomatik Pilot:
Otomatik Pilot
konusunda en ilginç sorulardan biri de ne kadar süre içerisinde otomatik pilotun hayata geçeceği öngörüldüğü. Tamamen teknik açılara bağlı olarak, yaklaşık beş yıl içinde yollarda görmek mümkün olacak. Binek otomobil geliştirme döngüleri açısından, olası bir başlangıç ​​ağır ticari araçlar için daha karmaşık foksiyonlar sayesinde 2020 yılında öngörülen bu tür araçlar için mümkün, ancak gerçek uygulamanın hayata geçirilmesi, on yıl içinde mümkün olacak. Hala hukuki dayanaklar görüşülmeye devam ediyor.
Yeni geliştirilmiş sürüş yardım teknikleri ile mal ve yük taşımacılığında yeni devrimler olacaktır.

Mercedes Future Truck 2025

The Mercedes-Benz Future Truck 2025 constitutes a revolution in efficiency, safety and networking, a revolution for road traffic and its infrastructure, for professional driving and for the road transport sector. This is not a new truck, but rather the key element in the interconnected transport system of the future. It is being developed as part of the “Shaping Future Transportation” initiative by Daimler Trucks to conserve resources and reduce emissions of all kinds. Other aims are to ensure the highest possible level of traffic safety and to boost networking with intelligent data management considerably for tailor-made vehicle and service solutions.
The prototype demonstrated the exciting capabilities of the Future Truck 2025 back in the summer at speeds of up to 80 km/h in realistic traffic situations on a section of the A14 motorway in Magdeburg, Germany. Now the thrilling exterior and interior of that same vehicle are being revealed.

Autonomous driving:
One of the most interesting questions on the subject of autonomous driving is the time horizon envisaged for its realisation. In purely technical terms, turning it into reality on the roads is already feasible within around five years. In terms of passenger car development cycles, a possible start is envisaged in 2020. Owing to the more complex factors for heavy commercial vehicles, the time horizon for such vehicles will, however, be rather longer – realistically implementation is possible within ten years, also in view of the legal considerations that still remain to be clarified.
The introduction of autonomous driving will not happen digitally from one day to the next, as development is progressing in a gradual manner: evolutionary stages are necessary to revolutionise goods haulage on the roads. In the coming years, new and improved assistance systems will continue to pave the clearly set-out way to autonomous driving.

Mercedes Future Truck 2025

Bir yanıt bırak

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.