Öğretmen Rotasyonu Uygulanacak mı? Uygulanmayacak mı? Eğitim

rotasyon olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı aynı okulda 12 yılı dolduran öğretmene rotasyon uygulamasını erteleyebiliriz dedi.
Bakan Avcı TBMM’de kayıt yapmaya geldiğinde öğretmenlere rotasyon uygulaması ile ilgili sorular üzerine ‘rotasyonu kaldırmayı düşündüklerini’ açıkladı.

Bakan Avcı “12 yılını aynı okulda dolduran öğretmene bu yıl rotasyon uygulaması yapmayabiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon için almış olduğu kararı erteleyebiliriz” dedi. Eğitim camiasınca olumlu karşılanmayan bu uygulamanın ertemeden ziyade rafa kaldırılması beklenmekte fakat bu yıl yapılacak rostasyon en azından ilk yıl uygulamayacağı düşünülmekte. Bakan Avcı’nın yaptığı açıklamaların ardından MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN’in yaptığı açıklamalar kafa karıştırdı.

Öğretmenlerin son zamanlarda ki en önemli konularından birisi rotasyon konusu. Ancak geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI yaptığı açıklama ile öğretmene rotasyon uygulamasını erteleyebileceklerini ifade etmişti. Ancak MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN Ankara’da yapılan özel bir toplantıda MEB gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan en önemlisi öğretmenlere uygulanması planlanan rotasyon konusu oldu

Bu yıl gündeme gelen ve öğretmenlerin gündemini uzun süre meşgul eden öğretmene rotasyon uygulanması konusunda MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN rotasyon uygulmasının bu yıl hayata geçirileceği açıklamasında bulundu. Daha önce 6 , 8 ve 12 yıl tartışması yapılan ve nihayetinde 12 yıl olarak karara bağlanıp yönetmeliği çıkartılan öğretmene rotasyon uygulamasında bu durumdan etkilenecek öğretmen sayısının yaklaşık 8 bin öğretmen olduğunun ve mutlaka bu yıl rotasyonun hayata geçirileceğini söyledi.

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN yaptığı toplantıda ayrıca başka önemli konulara da değindi.

1) Yönetici atama yönetmeliğinin yeniden düzenleneceğini, okul müdür yardımcılarının atanmalarında ilana çıkılarak atama yapılma yönteminin uygulanacağını,

2) Öğrenci disiplin yönetmeliklerinde özellikle de lise (ortaöğretim) disiplin yönetmeliğinde değişiklikler yapılacağını, bakanlığa yansıyan disiplin sorunlarının değerlendirildiğini ve buna göre düxenlemeler yapılacağını bildirdi.

3) Teog sonrası kayıtlara da değinen MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN özel okul kayıtları ile ilgili bu yıl hayata geçecek olan sistemle özel okula kayıt yaptıranlar devlet okullarına tercihte bulunmayacaklarını hatırlattı.

4) Okulları ve okul yöneticilerini yakından ilgilendiren bir diğer konuda; Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra okul bazında bütçe hazırlayacak. Henüz tamamlanmayan çalışmanın çalışmalaraının devam ettiğini de sözlerine ekledi.rotasyon olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı aynı okulda 12 yılı dolduran öğretmene rotasyon uygulamasını erteleyebiliriz dedi.
Bakan Avcı TBMM’de kayıt yapmaya geldiğinde öğretmenlere rotasyon uygulaması ile ilgili sorular üzerine ‘rotasyonu kaldırmayı düşündüklerini’ açıkladı.

Bakan Avcı “12 yılını aynı okulda dolduran öğretmene bu yıl rotasyon uygulaması yapmayabiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon için almış olduğu kararı erteleyebiliriz” dedi. Eğitim camiasınca olumlu karşılanmayan bu uygulamanın ertemeden ziyade rafa kaldırılması beklenmekte fakat bu yıl yapılacak rostasyon en azından ilk yıl uygulamayacağı düşünülmektedir.

Öğretmen Rotasyonu Uygulanacak mı? Uygulanmayacak mı?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir yanıt bırak

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.