BİLSEM Seçmeleri 2. Basamak Üstün Yetenekliler

BİLSEM Seçmeleri 2. AşamaBİLSEM 1. Basamak seçmeleri yapıldı. Peki bundan sonra ne olacak? BİLSEM ikinci aşama incelemesi nasıl olacak ve BİLSEM 2. aşama incelemelerinde neler sorulacak?

Bilim ve Sanat Merkezi seçmelerinin ikinci aşama incelemeleri Mayıs 2014 içerisinde başlayacak olup öğrenci sayılarına göre 1-2 ay içerisinde (en geç Ağustos 2014) tamamlanacak. Bu ikinci aşama incelemeleri bilim ve sanat alanında olmak üzere iki ana bölüme ayrılmaktadır.

Bilim Alanı Seçmeleri

Bilim alanı seçmelerinde çocuğun zihinsel yeteneğini kullanabilme düzeyi ölçülecektir. BİLSEM 2. aşama incelemesi, bilgi birikimi, anlama ve kavrama, ifade edici dil becerisi, görsel algı, hızlı düşünebilme, yorumlama, ayırt edicilik ve muhakeme gibi yetenek bölümlerini ölçer. Başarılı olan çocuklar Bilim ve Sanat Merkezinin “Bilim Alanına” kayıt olma hakkı kazanırlar.

Sanat Alanı Seçmeleri

Sanat alanı ise Resim ve Müzik olmak üzere ikiye ayrılır. Resim veya müzik alanlarında çocuklar yeteneklerini sergilerler. Bu sanat dallarından bireysel incelenme sonucu başarılı olan çocuklar, Bilim ve Sanat Merkezinin “Sanat Alanına” kayıt hakkı kazanırlar.

Zihinsel Yetenek Nasıl Ölçülür?

Günümüzde, uzmanlar tarafından zihinsel yeteneği ölçen bir çok ölçek geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Bunlar, içerik, yöntem ve yaşa göre farklılıklar gösterir. Kültüre, dile, yaşa, bireyin özel durumuna göre (işitme veya görme engelli olması gibi) farklı ölçekler kullanılabilir. Zihinsel Yetenek Ölçekleri hem öğrenilmiş bilgiliyi, hem de ilk kez karşılaşılan bir olgu karşısında zihinsel aktivasyonu ölçmeye dayalıdır.  Bireyin analiz, sentez, tümevarım ve tümdengelim, sözel, sayısal, şekil-uzamsal ve yaratıcılık gibi yetenekleri çeşitli araçlar kullanarak ölçülür. Böylelikle bireyin zeka potansiyeli ortaya çıkar.

Zihinsel yetenek ölçeklerinden birisini incelediğimiz makalemize buradan ulaşabilir ve daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İkinci aşama bireysel incelemelere girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. E-zeka.net

 

BİLSEM Seçmeleri 2. Basamak
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Son Yorumlar

  1. Anonim

    Müzik ve resim adaylarını grup aldılar 40 dk lik ikişer yetenek Sınavı uyguladilar ssanirim.biz genel yetenek adayı olduğumuz için bire bir zeka testi uygulandı

Bir yanıt bırak

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.