PayPal ile eBay Yollarını ayırdı. Bilişim & Teknoloji, Köşe Yazıları

Paypal, alışveriş devi olan eBay şirketi ile yollarını ayırdı. Artık Paypal’ın kendi şirketi var.

Şirketçikden Şirkete…

eBay şirketi sitesindeki para trafiğini kontrol altında tutabilmek ve daha güvenir bir sistem oluşturmak için Paypal online bankacılık sistemini kurmuştu. Paypal online alışveriş yapılan farklı sitelerle de çalışmaya başlayınca artık şirket içinde bir şirketçik olmaya adım atmış oldu.

Paypal, dünya genelinde sunduğu hizmetler ile online bankacılık anlayışının hatta kültürünün oluşmasına büyük katkılar sağlamıştır.

Paypal Nedir?

Türkiye’de son yıllarda parlayan BSMexpress modelini bilenlere PayPal’ın genel anlamda ne olduğunu anlatmaya gerek yok. Çünkü benzer sistemde çalışıyor.

Bilmeyenlere gelince; Online Bankacılık Sistemi olarak tanımlamak en doğrusu olsa gerek. Son zamanlarda Türkiye’de de hizmete sunduğu Paypal Kartlarını saymazsak; asılında hesabınız e-posta adresinizdir.

Paypal demek: “Bir e-posta adresiyle ödeme yapabilir veya ödeme kabul edebilirsiniz” demektir.

Gelelim eBay sistemine

Onu da şöyle açıklayayım: eBay dünya genelinde insanların, şirketlerin hesaplarının olduğu bir alışveriş platformu. Şirketler ve şahıslar ellerindeki ürünlerini veya ikinci el eşyalarını online olarak satışa sundukları bir siteden bahsediyoruz. Yabancı gelmese gerek… Çünkü, Türkiye’deki örneği gittigidiyor’dur. Hoş GittiGidiyor da bir eBay şirketi 🙂 Burada bir parantez açmak gerek. GittiGidiyor sonradan ebay’ın şirketçiği oldu. Önceden kendisi bu işi zaten yapıyordu. Daha sonra eBay bölgesel siteleri gözlerine kestirince birleşme kaçınılmaz oldu.

eBay için başka bir yazı yazmak gerek, bu kadar eBay muhabbeti yeter.

ebay-paypal-saperated

Paypal müşterilerini ne bekliyor?

Paypal, eBay ile şirketleri ayırınca bazı düzenlemelere gitti ve hesap sahiplerine bu haberi bildirdi. Korkacak pek bir şey gözükmese de “Şeytanlık Satır Aralarında Gizlidir.” lafını hatırlatayım. Bazı yasal düzenlemeler var. Eğer PayPal hesabı sahibi iseniz PayPal’ın açıklaması ve ilgili linklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

eBay ve PayPal yakında ayrı şirketler olacaktır başka bir deyişle artık aynı şirketler grubunun parçası olmayacağız. Ancak bunun siz müşterilerimize olan bağlılığımızı değiştirmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Size kesintisiz ve keyifli bir deneyim sunmanın heyecanını her zamankinden daha fazla yaşıyoruz.

PayPal’ı eBay üzerinde her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz; bu durum değişmeyecek. Uygun alışverişleriniz hâlâ alıcı koruması programlarımızla korunuyor.

Her zaman aldığınız müşteri desteği ve dolandırıcılık tespiti hizmetlerini aynı seviyede sağlamak için eBay ve PayPal arasındaki müşteri bilgileri paylaşımına da devam edeceğiz.

 Bilgilerinizi nasıl koruyacağımızı ve paylaşacağımızı açıklayan kullanıcı sözleşmelerimizi ve gizlilik politikalarımızı güncelledik. Örneğin, eBay ve PayPal, şu konularda birlikte çalışmaya devam edecek:

  1. Potansiyel dolandırıcılık tespiti ve hesabınızın korunması
  2. Müşteri desteği sağlanması
  3. Ödemelerin işlenmesi, gönderim ve benzeri hizmetlerin sunulması

Tüm ayrıntılar için şartlarımızın tamamını okuyabilirsiniz.

eBay Kullanıcı Sözleşmesi PayPal Kullanıcı Sözleşmesi
eBay Kullanıcı Gizlilik Bildirimi PayPal Gizlilik Politikası

İyi alışverişler, bol kazançlar.

PayPal ile eBay Yollarını ayırdı.
1 vote, 5.00 avg. rating (83% score)

Bir Cevap Yazın