Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Taslağı

özel eğitim ve rehberlik hizmetleri yönetmelik taslağı

Beklenen Yönetmeliğin, Taslağı Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü beklenen Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeniği‘nin taslağını 22 Ocak 2014 Çarşamba akşamı yayınladı. Yönetmelik taslağı için oer@meb.gov.tr e-posta adresine gönderilen görüş ve önerileri Genel Müdürlük değerlendireceğini açıkladı.

Neler Değişti – Satır Araları

Taslağa göre;

 • Yayınlanan Yönetmelikle birlikde Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetler Yönetmeliği yürürlüktek kalkıyor.
 • Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) yer verildiği gözüküyor.
 • Çalışma saatleri ile ilgili düzenleme ise Okul ve Kurum ayrımını kaldırması geniş yankı uyandıracağa benziyor.
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü ve Özel Eğitim Hizmetleri Bölümü olmak üzere iki (2) bölüm başkanlığı vardı. Taslak yönetmelikde bölüm başkanlıkları birim kordinatörlerine dönüştürülmüş ve dört (4) birim oluşturulmuş durumda. Bu Birimler:
  • Rehberlik ve Psikolojki Danışma Hizmetleri Birimi
  • Özel Eğitim Hizmetleri Birimi
  • Eğitim Programları ve Materyalleri Birimi
  • Araştırma, İzleme ve Değerlendirme Birimi
 • 4+4+4 Eğitim sistemine uyumlu hale getirilmiş
 • Geçici Maddelerde özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin kaynaştırmayla eğitimlerini sürdürmeleri esasına dayanılarak yapılan düzenleme kapsamında maddeler mevcut.

Yayınlanan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Taslağına buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Taslağı hakkındaki görüşlerinizi belirtmek için yorum yazabilirsiniz.

Fatih ÇÖREKÇİ Yazar

Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Türk İşaret Dili (ilk seviye) kursuna gittim. 2005 Kadıköy TKY çalışmaları paylaşım toplantısında 3.lük ödülü alan ekipte yer aldım. Hobi olarak bilişim yazarlığı ile uğraşıyorum. Bilgisayar ile ilk lise dönemlerimde tanışma fırsatı yakaladım :) Yazılıma Q-Basic ile başlamıştım. İlk katıldığım proje pansiyon yemekhanesi gıda takip programıydı. İleri düzey Excell Makroları (VB), OOP, C++, VisualBasic, Veritabanı(MsSQL, MySQL), PHP, JQuery, CSS, MVC frameworkleri ve biraz da JavaSE8 ile haşır neşir oldum. PDR, insan davranışları, işitme engelliler, beden dili, matematik, istatistik, bilgisayar yazılımcılığı ilgi alanlarımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.